Blog > Komentarze do wpisu
JCB JS 175 cz. I
Nie wykluczam, że wrócę do modeli plastikowych, których budową zajmowałem się przez ostatnie lata, a które były z otwarciem przyjmowane na forum aczkolwiek w ostatnich tygodniach postanowiliśmy wspólnie z bratem spróbować sił w budowie modeli metalowych, tak jak dotychczas zmechanizowanych i zdalnie sterowanych otwierając w ten sposób nowe możliwości m.in jeśli chodzi o wielkość i funkcjonalność.

 

             Nie jest dla nas samych zaskoczeniem, że wybór padł po raz kolejny na koparkę, których wiele już budowałem. W pierwotnym założeniu miała to być koparka gąsienicowa firmy jcb, jednak po zdobyciu kół które wydały się od razu odpowiednie pomysł zostal zmodyfikowany.

 

 

 

 

                Doszedł w ten sposób problem rozwiązania układu skrętnego i ruchomości rozkładanych nóżek, które owe koparki posiadają. Bez posiadania gotowych plastikowych elementów jak wcześniej w modelach LEGO stanęliśmy przed perspektywą znacznie rozciągniętej w czasie budowy, w związku z koniecznością wyprodukowania każdego elementu. Z pomocą przyszła blacha perforowana, wiertarka i szlifierka kątowa. Na obecnym etapie trwa budowa podwozia ze skrętną przednią osią a napędową tylną:


 

                Napęd stanowi silnik razem z przekładnią planetarną pochodzący z wkrętarki zasilanej napięciem około 10V, przez stosowne przekładnie napędzający bez mechanizmu różnicowego oś tylną. Prędkość osi dobraliśmy dzięki nim na poziomie około 1 obrotu/6 sekund gwarantując płynne ruszanie i sprawną jazdę po nierównym terenie.

 

 

Koła pochodzą z półki w Castoramie oferującej koła do kosiarek, mają około 150mm średnicy. Jeśli chodzi o oś skrętną, zrobiliśmy typowe elementy mostu przedniego, jednym z nich jest listwa zębata z napędów liniowych lub bram przesuwnych o module zębów m2, zakupiona w sklepie cnc jak również odpowiadające jej koło zębate.


 

Napęd skrętu zapewnia przekładnia 12V o momencie 1.7kg/cm i szybkości na wyjściu 9,5 obr/min:


 

Konstrukcja ramy podwozia oparta na elementach z blachy perforowanej o grubości 2mm. 

Dużo uwagi poświęciliśmy konstrukcji obrotnicy, główny jej element widać na zdjęciach, został wytoczony z wałka o średnicy 100mm, sam element posiada średnicę 95mm, dolna część jest na stałe przykręcona do podwozia, w górnej części posiada otwór do zamocowania osi przekładni napędzającej obrót wieży i otwór na kable łączące wieżę z podwoziem:

 

 

Obecnie trwa projektowanie i budowa rozkładanych nóżek, prawdopodobnie będą napędzane tymi samymi przekładniami co skręt. Zdjęcia przedstawiają niektóre już istniejące części, dwa pierwsze - elementy obudowy mechanizmów poruszających nóżkami, dwa kolejne - nóżki na obecnym etapie.


środa, 04 kwietnia 2012, naturalbornuser

Polecane wpisy

  • RC tractor

    Mały, bawialny, nieskomplikowany, co tu więcej mówić. Powstał jako pomysł na wykorzystanie kół 20x30 przy okazji z 24x43 i micromotora. Napędzany przez jeden

  • JCB 8014

    Zainspirowany dużą bawialnością buldożera w skali mikro jeśli chodzi o modele zdalnie sterowane, postanowiłem zbudować coś bardziej funkcjonalnego, jednocześnie

  • Front axle - instruction

    Instrukcja mostu przedniego z przełożeniem 5:1 w zwrotnicach.