Blog > Komentarze do wpisu
JCB 8014
Zainspirowany dużą bawialnością buldożera w skali mikro jeśli chodzi o modele zdalnie sterowane, postanowiłem zbudować coś bardziej funkcjonalnego, jednocześnie także w małej skali.

Wybór padł po raz kolejny na koparkę a pierwszy raz na koparkę miniaturową - JCB 8014.


 

Złożyło się tak, że Hummer się ostał głównie dzięki temu, że pochłonął jedynie dwa silniki i białe klocki, które użyję pewnie dopiero następnej zimy, a poza tym jest zbudowany w bardzo zbliżonej skali co nowa koparka i w związku z tym postanowiłem dokonać fuzji tych dwóch modeli :)



 

 

Gąsienice są poruszane przez dwa mediumy znajdujące się wewnątrz podwozia, przez przekładnię widoczną na zdjęciu od tyłu identyczną jak w ostatnim modelu buldożera.

 


 

Obrót wieży za pomocą pf mediuma znajdującego się wewnątrz wieży ze zwolnieniem 35x, obrót jak i napęd gąsienic sterowany pilotem z regulacją prędkości. Siłowniki napędzane też z mediumów, których łącznie koparka zawiera 5, siłownik dolny unoszący całe ramię z mediuma znajdującego się pod kabiną, siłownik górny łamiący ramię znajduję się w dolnej sekcji ramienia i przez przegub wystający u góry napędza siłownik. Łyżka zgina się dzięki dobrze widocznej dźwigni co elminuje konieczność montowania trzeciego siłownika, którego w tym momencie nie posiadam :) Pracę ramienia jak i pozostałe funkcje widać na filmie:



 

Waga całości to około 1000g, szerokość 13s, wysokość 23 warstwy bricków, długość nie licząc ramienia 20s. Trzy odbiorniki umieszczone są w żółtej tylnej części, a ich widoczność z pilotem zapewnia poprzeczna szczelina imitująca pierwszy z trzech czarnych pasków obecnych w oryginale:



 

Udało się osiągnąć zakres ruchów ramienia prawia taki jaki oferuje oryginał:



 

Unoszenie całego raminia jest wspomagane przez układ gum widocznych na schemacie rozciągających się od miejsca blisko podstawy ramienia do środka kabiny, co odciąża pracę siłownika czyniąc ją szybszą i bardziej płynną poprzez fundowanie równomiernego wysiłku silnikowi niezależnie od położenia ramienia:



środa, 16 lutego 2011, naturalbornuser
Tagi: JCB excavator

Polecane wpisy