Blog > Komentarze do wpisu
Excavator JS JCB 175
Zbudowanie w pełni zdalnie sterowanej pneumatycznej koparki było dla mnie zawsze wyzwaniem. Podjąłem się tematu około trzech miesięcy temu, tyle właśnie trwała budowa, trochę z uwagi na przewlekły brak czasu trochę przez wielokrotne przebudowywanie niektórych elementów, np obrotowej wieży - w sumie przebudowywana sześć razy, ramię trzy razy, obrotnica poprawiana kilkakrotnie z uwagi na niestabilność górnej ruchomej części co okazywało się dopiero niestety gdy praca miała być już gotowa i uruchamiałem silnik odpowiedzialny za obrót wieży.

Kilka ogólnych danych:

Długość (przy wyciągniętym ramieniu) - 100 studów
Wysokość (nie licząc ramienia) - 24 st
Szerokość - 24 st

Waga - 4 kg
Napęd - na cztery koła przez dwa mechanizmy różnicowe, z dwóch pf XLów połączonych sumatorem.
Skręt - na cztery koła, napędzany przez dwa px medium osobno na każdą oś.

Udżwig - ponad 300gZ czasem także dochodziły do głosu nowe pomysły - zasadniczy, umieszczenie kompresora wewnątrz pojazdu co wiązało się z umieszczeniem tam także trzech zdalnie sterowanych napędów do zaworów, w sumie cztery dodatkowe silniki. Spowodowało to definitywną potrzebę zmiany rozmieszczenia istniejących już silników i inyych elementów w celu utworzenia miejsca dla kolejnych mając na uwadze rozmieszczenie wagi tych elementów w celu uniknięcia naprężeń i tarcia powstających w obrębie obrotnicy w trakcie rotacji wieży.I tak W górnej części znajduje się 6 silników -


1. pf XL - kompresor (regulacja prędkości)

2. pf medium - zawór 1

3. pf medium - zawór 2

4. pf medium - zawór 3

5. pf medium - mechanizm związany z wyłącznikiem świateł powodujący naprzemienne ich gaszenie i włączanie
(regulacja prędkości)

6. pf medium - ruch obrotowy wieży (regulacja prędkości)


Część dolna zawiera 5 silników -


7. pf medium - unoszenie podpór

8. pf XL - napęd (regulacja prędkości)

9. pf XL - napęd (regulacja prędkosci)

10. pf medium - skręt przedniej osi

11. pf medium - skręt tylnej osiOgółem po trzech miesiącach zmian udało się zmieścić wewnatrz pojazdu 11 silników.Jeden pf medium okazał się za słaby aby umożliwić skręt wszystkich czterech kół odbierających nacisk po 1kg na każde z liczącej sobie 4 kg wagi całej koparki. Z podobnych względów do napędu użyłem dwóch pf XLów. 
Napęd odbywa się przez dwa mechanizmy różnicowe, każdy umieszczony w osobnym moście, tworzącym zawieszenie kolebkowe, niosące napęd na koła przez kardany 3l. 

Kompresor napędzany pf XLem znajdujący się w górnej części składa sie z czterch małych pompek ułozonych po dwie, sprężone w nim powietrze zasila cały układ pneumatyczny złożony z ośmiu siłowników połączonych w cztery pary:
Kompresor w pierwszej wersji nie był zdalnie sterowany w związku z czym sterowanie nie było zbyt wygodne z uwagi na stale rosnące ciśnienie w obwodzie przez związaną z bardzo juz ograniczona ilością wolnego miejsca niemożliwość zmieszczenia do środka automatycznego wyłącznika kopresora. Dobrym rozwiązaniem okazał się zdalnie sterowany kompresor, dzięki ktoremu można dowolnie regulować poziom ciśnienia w układzie i szybkość ruchu ramienia. 

Ogółem elektroniką steruje pięć wież IR, sterowanie za pomocą pilota z regulacją prędkości dotyczy obrotu wieży, jazdą do przodu i do tyłu, światłami i kompresorem.

http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=413516

 

 

 

poniedziałek, 17 stycznia 2011, naturalbornuser

Polecane wpisy

  • Excavator Liebherr 9250

    Po pierwsze wybaczcie kolejnego MOCa w kolorze white, dla usprawiedliwienia wspomnę, że kolor yellow okrzyknięty kiedyś na forum jedynym słusznym kolorem nie od

  • JCB 8014

    Zainspirowany dużą bawialnością buldożera w skali mikro jeśli chodzi o modele zdalnie sterowane, postanowiłem zbudować coś bardziej funkcjonalnego, jednocześnie

  • Mini bulldozer

    Nie będę się rozpisywał, nie ma o czym nawet w skrócie, szybka, zbudowana w jeden dzień zabawka o okresie życia również jednodniowym :) W sumie zawiera trzy pf

Komentarze
Gość: , 81.210.4.*
2011/02/07 21:48:51
jaki zdolniacha z Ciebie no no no..:D